top of page
US Flag

Any Side Up

Eleanor Roosevelt
Politička, diplomatka a aktivistka (1884 -1962)

Doplňte své odpovědi

Svého budoucího manžela potkala Eleanor ve     [     ]  když jí bylo 18 let. Franklin Roosevelt byl tehdy  [     ] . Oba byli členy prominentního rodinného klanu Rooseveltů, jehož předkové přesídlili do Ameriky v polovině 17.století z         [     ] . Eleanor byla neteří prezidenta Theodora Roosevelta a Franklin byl jeho [    ].    Novomanželé se usadili v New Yorku. Od ženichovy matky dostali dům v [     ]. K nevěstině značné nelibosti se jednalo o dvojdomek, v jehož druhé části bydlela                [     ]. Poté, co odhalila manželovu nevěru, se Eleanor rozhodla místo rozvodu, který by negativně ovlivnil manželovu slibnou politickou kariéru, realizovat ve [     ]. Byla to Eleanor kdo přesvědčil Franklina, aby zůstal v politice i poté co byl ve věku 39 let zasažen paralyzující nemocí, jejímž následkem bylo[     ].                Její [     ] byla ve své době považována za kontroverzní. Do doby než se stala první dámou byla tato funkce pro její předchůdkyně omezena pouze na [     ].  V prvním roce v roli první dámy byla Eleanor odhodlaná vyrovnat svůj příjem prezidentskému platu svého manžela. Svými přednáškami a psaním si vydělala 75 tisíc dolarů, z nichž většinu [     ]. 

Eleanor se v roli první dámy angažovala v prosazování [     ]. Byla první manželkou prezidenta, která pořádala pravidelné [     ], téměř čtvrt století psala denně novinové sloupky, uváděla rozhlasový pořad a vystupovala [     ].  Někdy dokonce veřejně nesouhlasila s politikou svého manžela. Když prezidentovi naznačovali, aby své ženě domluvil, odvětil, že jeho žena má  [     ].  Ve 20.letech se Eleanor zasadila za zkrácení pracovního týdne na 48 hodin, uzákonění minimální mzdy a zrušení [     ].

Eleanor velmi stála o to, aby ji Franklin vzal v únoru roku 1945 na [     ]. Místo ní však vzal prezident s sebou [     ]. Eleanor působila jako první předsedkyně Komise OSN pro lidská práva a dohlížela na vypracování [     ]. Eleanořina podpora hnutí za občanská práva a zákon proti lynčování jí vynesly hněv [     ], který na její hlavu v 60.letech vypsal odměnu 25 000 dolarů.

Improvizované odpovědi

Svého budoucího manžela potkala Eleanor ve vesnici u Brna když jí bylo 18 let. Franklin Roosevelt byl tehdy ve značných rozpacích. Oba byli členy prominentního rodinného klanu Rooseveltů, jehož předkové přesídlili do Ameriky v polovině 17.století z ničeho nic. Eleanor byla neteří prezidenta Theodora Roosevelta a Franklin byl jeho tetou. Novomanželé se usadili v New Yorku. Od ženichovy matky dostali dům v populární vykřičené čtvrti. K nevěstině značné nelibosti se jednalo o dvojdomek, v jehož druhé části bydlela skupina zahraničních dělníků. Poté, co odhalila manželovu nevěru, se Eleanor rozhodla místo rozvodu, který by negativně ovlivnil manželovu slibnou politickou kariéru, realizovat ve výrobě přívěšků na klíče. Byla to Eleanor kdo přesvědčil Franklina, aby zůstal v politice i poté co byl ve věku 39 let zasažen paralyzující nemocí, jejímž následkem bylo to, že ho čas od času přepadaly nekotrolovatelné výbuchy smíchu. Její domácí tlačenka byla ve své době považována za kontroverzní. Do doby než se stala první dámou byla tato funkce pro její předchůdkyně omezena pouze na roli obstojné dekorace.      V prvním roce v roli první dámy byla Eleanor odhodlaná vyrovnat svůj příjem prezidentskému platu svého manžela. Svými přednáškami a psaním si vydělala 75 tisíc dolarů, z nichž většinu utratila za nevkusné kloboučky. 

Eleanor se v roli první dámy angažovala v prosazování především svých vlastních zájmů. Byla první manželkou prezidenta, která pořádala pravidelné přednášky o umělé inteligenci, téměř čtvrt století psala denně novinové sloupky, uváděla rozhlasový pořad a vystupovala zásadně v komických převlecích.  Někdy dokonce veřejně nesouhlasila s politikou svého manžela. Když prezidentovi naznačovali, aby své ženě domluvil, odvětil, že jeho žena má takovou sílu, že ji prostě nepřepere. Ve 20.letech se Eleanor zasadila za zkrácení pracovního týdne na 48 hodin, uzákonění minimální mzdy a zrušení stravenek. Eleanor velmi stála o to, aby ji Franklin vzal v únoru roku 1945 na módní přehlídku do Paříže. Místo ní však vzal prezident s sebou svého osobního kuchaře. Eleanor působila jako první předsedkyně Komise OSN pro lidská práva a dohlížela na vypracování pravidel pro mytí rukou. Eleanořina podpora hnutí za občanská práva a zákon proti lynčování jí vynesly hněv místního klubu důchodců, který na její hlavu  v 60.letech vypsal odměnu 25 000 dolarů.

Správné odpovědi

Svého budoucího manžela potkala Eleanor ve vlaku když jí bylo 18 let. Franklin Roosevelt byl tehdy 20ti letý student Harvardu. Oba byli členy prominentního rodinného klanu Rooseveltů, jehož předkové přesídlili do Ameriky v polovině 17.století z Holandska. Eleanor byla neteří prezidenta Theodora Roosevelta a Franklin byl jeho bratrancem z pátého kolene. Novomanželé se usadili v New Yorku. Od ženichovy matky dostali dům v Hyde Parku. K nevěstině značné nelibosti se jednalo o dvojdomek, v jehož druhé části bydlela její dominantní tchyně. Poté, co odhalila manželovu nevěru, se Eleanor rozhodla místo rozvodu, který by negativně ovlivnil manželovu slibnou politickou kariéru, realizovat ve veřejném životě. Byla to Eleanor kdo přesvědčil Franklina, aby zůstal v politice i poté co byl ve věku 39 let zasažen paralyzující nemocí, jejímž následkem bylo ochrnutí od pasu dolů. Její otevřenost byla ve své době považována za kontroverzní. Do doby než se stala první dámou byla tato funkce pro její předchůdkyně omezena pouze na roli paní domu a péči o návštěvy.   V prvním roce v roli první dámy byla Eleanor odhodlaná vyrovnat svůj příjem prezidentskému platu svého manžela. Svými přednáškami a psaním si vydělala 75 tisíc dolarů, z nichž většinu věnovala na charitu. 

Eleanor se v roli první dámy angažovala v prosazování občanských práv minorit, žen a válečných uprchlíků. Byla první manželkou prezidenta, která pořádala pravidelné tiskové konference, téměř čtvrt století psala denně novinové sloupky, uváděla rozhlasový pořad a vystupovala ve volebních kampaních.  Někdy dokonce veřejně nesouhlasila s politikou svého manžela. Když prezidentovi naznačovali, aby své ženě domluvil, odvětil, že jeho žena má právo své názory svobodně vyjadřovat.  Ve 20.letech se Eleanor zasadila za zkrácení pracovního týdne na 48 hodin, uzákonění minimální mzdy a zrušení dětské práce. 

Eleanor velmi stála o to, aby ji Franklin vzal v únoru roku 1945 na konferenci do Yalty. Místo ní však vzal prezident s sebou jejich dceru Annu. Eleanor působila jako první předsedkyně Komise OSN pro lidská práva a dohlížela na vypracování Všeobecné deklarace lidských práv. Eleanořina podpora hnutí za občanská práva a zákon proti lynčování jí vynesly hněv Ku Klux Klanu, který na její hlavu               v 60.letech vypsal odměnu 25 000 dolarů.

Blue Skies

Zaujal Vás životní příběh Eleanor?

Poslechněte si audioknihu Eleanor od Davida Michaelise, která je k dispozici na Audible.

bottom of page